Praca z Youtube Data API

Pierwszym właścicielem danych, które są udostępniane w Speech Rank jest YouTube, a właściwie Google. Żeby móc komunikować się z ich API, potrzebny będzie klucz (API Key), który można samodzielnie wygenerować w Google Developers Console. Najlepiej generować klucz dla każdego projektu osobno.

Jeśli jesteśmy już szczęśliwymi posiadaczami klucza, najlepiej jest go umieścić w bezpiecznym miejscu poza kodem, najlepiej poza gitowym repozytorium, żeby przypadkiem nie dodać go do commita. Uwierzcie, to nie jest takie nieprawdopodobne jak się wydaje, a czyszczenie repo z historii jest dość skomplikowaną i mało elegancką akcją. Po publicznych repozytoriach krążą crawlery, które szukają kluczy. Jeśli więc zdarzy się push do repo, najlepiej wygenerować nowy klucz.

Żeby pracować z samym kodem i rzutować zaciągnięte dane do obiektów, niezbędna jest biblioteka YouTube Data API. W gradle jest to dodanie jednej linijki:

compile 'com.google.apis:google-api-services-youtube:{version}'

Obiekt klasy o wdzięcznej nazwie YouTube powinien zostać zbudowany swoim builderem, podając metodę transportu, fabrykę obiektów, nazwę aplikacji i ewentualnie autoryzację. W przypadku publicznych danych credentiale nie są potrzebne. Później można się już łatwo dobierać do kanałów, list, albo konkretnych filmów. Google dba o dokumentację API, włączając przykłady w wielu językach, co bardzo obniża próg wejścia w ten temat.

Komentarze

  1. Nie wiedziałem, że tak jest, że pełzacze niuchają pozostawionych niedbale kluczy. No nieźle.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jeśli jesteś najmądrzejszą osobą w pokoju, to jak najszybciej zmień pokój!

Fastline dla kobiet w IT? Nie, dziękuję.

Kto jest bardziej inteligentny od Ciebie?