3 rzeczy, które zmieniły moją programistyczną karierę...

Czy wiesz jakie trzy rzeczy są ważne w rozwoju dobrego inżyniera oprogramowania? Ciągły rozwój umiejętności, szlifowanie rzemiosła i dobra komunikacja. Tylko tyle i aż tyle. Czasem patrzę na swoją ścieżkę zawodową i ścieżki innych osób, które są zadowolone ze swojej pracy. Wtedy widzę, że to właśnie te trzy rzeczy sprawiły, że jesteśmy tu, gdzie chcieliśmy być.

Czym jest rozwój?

Ciągły rozwój umiejętności to nie pogoń za każdym nowym frameworkiem i jeżdżenie na konferencje 100 razy w roku. To świadome budowanie kompetencji w obszarach, które są dla Ciebie interesujące, a dla branży pożądane. Dla każdego to może znaczyć coś innego. Jedni będą chcieli się doskonalić jako programiści, poznawać wzorce projektowe i narzędzia. Inni mogą chcieć iść drogą dla architektów, rozwijać umiejętności podejmowania strategicznych decyzji i poznawania wysokopoziomowych konceptów. Jeszcze inni dążą do bycia liderami i dla nich najważniejsze będzie zarządzanie, motywowanie i delegowanie. Dla każdej z tych ścieżek jest szereg materiałów do nauki.

Ćwicz jak najwięcej

Szlifowanie rzemiosła to praktyka. Pisanie tysięcy linii kodu, tysięcy testów, wielokrotne używanie wzorców projektowych i refaktoryzkcja. Tutaj najbardziej liczy się to, co akurat mamy w projekcie. Zamiast narzekać na to, że trawa gdzieś indziej jest bardziej zielona, wykorzystaj potencjał swojego projektu! Swoją drogą, takie pytania często pojawiają się na rozmowach kwalifikacyjnych. Co udało Ci się osiągnąć w danych okolicznościach?

Komunikacja jest przez wiele osób w IT bardzo niedoceniana. Nic jednak nie podnosi wartości na rynku tak, jak bycie świetnym graczem zespołowym. Czasy, kiedy informatycy byli pozamykani w piwnicach i tworzyli indywidualne projekty odeszły na zawsze i teraz inżynieria oprogramowania to sport drużynowy. Im szybciej nabierzesz wprawy w komunikacji, tym korzystniej odbije się na to Twojej karierze.

Inwestycja w siebie

Zainwestuj swój czas i energię na rozwój w tych trzech obszarach, a przekonasz się, że kolejne lata będą dla Ciebie zaskakująco satysfakcjonujące zawodowo ;-) Sprawdź koniecznie program Pisz Lepsze Testy. Przygotowałam go z myślą o tym, w jakim kursie sama chciałabym wziąć udział!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Spięte poślady polskiego IT?

Jak próbowanie nowych hobby uratowało moje programistyczne życie?